Susumu RR0816Q-19R6-D-29R
RR0816Q-19R6-D-29R picture photo
Mfg. Part Number
RR0816Q-19R6-D-29R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816Q-19R6-D-29R.pdf
Availability of RR0816Q-19R6-D-29R
QUANTITY
RR0816Q-19R6-D-29R Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816Q-19R6-D-29R
Internal Part NumberEIS-RR0816Q-19R6-D-29R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816Q-19R6-D-29R
Related LinksRR0816Q-1, RR0816Q-19R6-D-29R Datasheet, Susumu Distributor
RR0816Q-19R6-D-29R Details Description
Related parts for RR0816Q-19R6-D-29R
HOLDER COIN SGL/DUAL CELL 24.5MM datasheet.pdf
EVAL MOD BUCK CONTROLLER TL5001 datasheet.pdf
FERRITE 4A 270 OHMS 2220 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO220AB datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf