Susumu RR0816Q-42R2-D-61R
RR0816Q-42R2-D-61R picture photo
Mfg. Part Number
RR0816Q-42R2-D-61R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816Q-42R2-D-61R.pdf
Availability of RR0816Q-42R2-D-61R
QUANTITY
RR0816Q-42R2-D-61R Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816Q-42R2-D-61R
Internal Part NumberEIS-RR0816Q-42R2-D-61R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816Q-42R2-D-61R
Related LinksRR0816Q-4, RR0816Q-42R2-D-61R Datasheet, Susumu Distributor
RR0816Q-42R2-D-61R Details Description
Related parts for RR0816Q-42R2-D-61R
JUMPER-H1506TR/A3049B/H1506TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 8.4X406.4MM datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/19/90 1.5SN BK datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf