Susumu RR0816Q-80R6-D-88R
RR0816Q-80R6-D-88R picture photo
Mfg. Part Number
RR0816Q-80R6-D-88R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816Q-80R6-D-88R.pdf
Availability of RR0816Q-80R6-D-88R
QUANTITY
RR0816Q-80R6-D-88R Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816Q-80R6-D-88R
Internal Part NumberEIS-RR0816Q-80R6-D-88R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816Q-80R6-D-88R
Related LinksRR0816Q-8, RR0816Q-80R6-D-88R Datasheet, Susumu Distributor
RR0816Q-80R6-D-88R Details Description
Related parts for RR0816Q-80R6-D-88R
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 725X203MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 700MHZ 32TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9K OHM 5% 12W datasheet.pdf