Rohm Semiconductor RRL035P03TR
RRL035P03TR picture photo
Mfg. Part Number
RRL035P03TR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 3.5A TUMT6
Datasheet Download
RRL035P03TR.pdf
Availability of RRL035P03TR
QUANTITY
RRL035P03TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RRL035P03TR
Internal Part NumberEIS-RRL035P03TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs8nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds800pF @ 10V
Power - Max320mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageTUMT6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RRL035P03TR
Related LinksRRL03, RRL035P03TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RRL035P03TR Details Description
Related parts for RRL035P03TR
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PROCESS METER 0-400VAC LCD PANEL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 90 OHM 1610 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf