Sullins Connector Solutions RSA50DRMI-S288
RSA50DRMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RSA50DRMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RSA50DRMI-S288.pdf
Availability of RSA50DRMI-S288
QUANTITY
RSA50DRMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSA50DRMI-S288
Internal Part NumberEIS-RSA50DRMI-S288
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSA50DRMI-S288
Related LinksRSA50DR, RSA50DRMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSA50DRMI-S288 Details Description
Related parts for RSA50DRMI-S288
THERMISTOR PTC 120 OHM 265V datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 170POS VERT SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 5A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf