Sullins Connector Solutions RSC10DTEH
RSC10DTEH picture photo
Mfg. Part Number
RSC10DTEH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
RSC10DTEH.pdf
Availability of RSC10DTEH
QUANTITY
RSC10DTEH Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC10DTEH
Internal Part NumberEIS-RSC10DTEH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC10DTEH
Related LinksRSC1, RSC10DTEH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC10DTEH Details Description
Related parts for RSC10DTEH
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 2AG datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
TERM RING FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf