Sullins Connector Solutions RSC20DRYI-S734
RSC20DRYI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RSC20DRYI-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RSC20DRYI-S734.pdf
Availability of RSC20DRYI-S734
QUANTITY
RSC20DRYI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC20DRYI-S734
Internal Part NumberEIS-RSC20DRYI-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC20DRYI-S734
Related LinksRSC20DR, RSC20DRYI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC20DRYI-S734 Details Description
Related parts for RSC20DRYI-S734
JUMPER-H1505TR/A3048B/H1505TR 5" datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
SHEET POLMR RES 210X914.4MM RECT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 62POS datasheet.pdf