Sullins Connector Solutions RSC28DRYN-S13
RSC28DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RSC28DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RSC28DRYN-S13.pdf
Availability of RSC28DRYN-S13
QUANTITY
RSC28DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC28DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-RSC28DRYN-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC28DRYN-S13
Related LinksRSC28D, RSC28DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC28DRYN-S13 Details Description
Related parts for RSC28DRYN-S13
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .048-.064" .102" datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
TWO-PC HDR ASSY DUPLEX 16 POS datasheet.pdf