SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands RSC350DBB-CF
RSC350DBB-CF picture photo
Mfg. Part Number
RSC350DBB-CF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 24V 2X12V 350W
Datasheet Download
RSC350DBB-CF.pdf
Availability of RSC350DBB-CF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSC350DBB-CF Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC350DBB-CF
Internal Part NumberEIS-RSC350DBB-CF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRSC35x
TypeLinear
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 412V
Current - Output (Max)40A, 6A, 4A, 4A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency74%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.50" L x 5.00" W x 2.45" H (241.3mm x 127.0mm x 62.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC350DBB-CF
RSC350DBB-CF Details Description
Related parts for RSC350DBB-CF
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD G5 24POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A AXIAL datasheet.pdf