Sullins Connector Solutions RSC35DRYI-S13
RSC35DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RSC35DRYI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RSC35DRYI-S13.pdf
Availability of RSC35DRYI-S13
QUANTITY
RSC35DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC35DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-RSC35DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC35DRYI-S13
Related LinksRSC35D, RSC35DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC35DRYI-S13 Details Description
Related parts for RSC35DRYI-S13
SWITCH DIP SMT 10POS EXT ACTUAT datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 250A DO214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf