Sullins Connector Solutions RSC40DREH-S93
RSC40DREH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RSC40DREH-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET
Datasheet Download
RSC40DREH-S93.pdf
Availability of RSC40DREH-S93
QUANTITY
RSC40DREH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC40DREH-S93
Internal Part NumberEIS-RSC40DREH-S93
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC40DREH-S93
Related LinksRSC40D, RSC40DREH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC40DREH-S93 Details Description
Related parts for RSC40DREH-S93
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf