E-Switch RSC441D1100
RSC441D1100 picture photo
Mfg. Part Number
RSC441D1100
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Datasheet Download
RSC441D1100.pdf
Availability of RSC441D1100
QUANTITY
RSC441D1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC441D1100
Internal Part NumberEIS-RSC441D1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRSC, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating20A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.60mm x 12.10mm
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC441D1100
Related LinksRSC44, RSC441D1100 Datasheet, E-Switch Distributor
RSC441D1100 Details Description
Related parts for RSC441D1100
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
BLDC 24VDC 40W R=38 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 100V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf