Recom Power RSD-1509/H-R
RSD-1509/H-R picture photo
Mfg. Part Number
RSD-1509/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
RSD-1509/H-R.pdf
Availability of RSD-1509/H-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSD-1509/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSD-1509/H-R
Internal Part NumberEIS-RSD-1509/H-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)56mA, 56mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.32" W x 0.29" H (15.2mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSD-1509/H-R
Related LinksRSD-15, RSD-1509/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
RSD-1509/H-R Details Description
Related parts for RSD-1509/H-R
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1.27MM RT ANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 9POS PCB datasheet.pdf
CABLE TRIMMER FOR RG-402/U datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 180 OHM 12SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf