Yageo RSF100JB-73-100R
RSF100JB-73-100R picture photo
Mfg. Part Number
RSF100JB-73-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF100JB-73-100R.pdf
Availability of RSF100JB-73-100R
QUANTITY
RSF100JB-73-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF100JB-73-100R
Internal Part NumberEIS-RSF100JB-73-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF100JB-73-100R
Related LinksRSF100JB, RSF100JB-73-100R Datasheet, Yageo Distributor
RSF100JB-73-100R Details Description
Related parts for RSF100JB-73-100R
IC ENCORE MCU FLASH 32K 64LQFP datasheet.pdf
RES 100M OHM 2.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 301 I/O 400FBGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CBL SMA R/A-STR PLUG RG142 48" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F BLK datasheet.pdf