Yageo RSF100JB-73-1R5
RSF100JB-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
RSF100JB-73-1R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF100JB-73-1R5.pdf
Availability of RSF100JB-73-1R5
QUANTITY
RSF100JB-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF100JB-73-1R5
Internal Part NumberEIS-RSF100JB-73-1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF100JB-73-1R5
Related LinksRSF100J, RSF100JB-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
RSF100JB-73-1R5 Details Description
Related parts for RSF100JB-73-1R5
DIODE PIN SW LOW INDUCT SOT-323 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CRIMP TOOL HYDRAULIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.65A datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V JB 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH PENTA 35MOHM 24QFN datasheet.pdf
XCEDE HD 4PVH 4 COL 2W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf