Yageo RSF100JB-73-1R5
RSF100JB-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
RSF100JB-73-1R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF100JB-73-1R5.pdf
Availability of RSF100JB-73-1R5
QUANTITY
RSF100JB-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF100JB-73-1R5
Internal Part NumberEIS-RSF100JB-73-1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF100JB-73-1R5
Related LinksRSF100J, RSF100JB-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
RSF100JB-73-1R5 Details Description
Related parts for RSF100JB-73-1R5
RES ARRAY 2 RES 1.5K OHM 0606 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 12A HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS DIMM T/H datasheet.pdf
IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
7006193MKDSFW1.5/3PA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 132POS GOLD datasheet.pdf