Yageo RSF100JB-73-5R1
RSF100JB-73-5R1 picture photo
Mfg. Part Number
RSF100JB-73-5R1
Brief Description
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF100JB-73-5R1.pdf
Availability of RSF100JB-73-5R1
QUANTITY
RSF100JB-73-5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF100JB-73-5R1
Internal Part NumberEIS-RSF100JB-73-5R1
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF100JB-73-5R1
Related LinksRSF100J, RSF100JB-73-5R1 Datasheet, Yageo Distributor
RSF100JB-73-5R1 Details Description
Related parts for RSF100JB-73-5R1
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 68V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 2W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 290OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
ARM PIVOT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 4.3UF AXIAL datasheet.pdf