Stackpole Electronics Inc. RSF12FB39R2
RSF12FB39R2 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12FB39R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 39.2 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF12FB39R2.pdf
Availability of RSF12FB39R2
QUANTITY
RSF12FB39R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12FB39R2
Internal Part NumberEIS-RSF12FB39R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12FB39R2
Related LinksRSF12, RSF12FB39R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12FB39R2 Details Description
Related parts for RSF12FB39R2
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8SOIC datasheet.pdf
HOSE SYS 1/4 28PC EACH 11" LONG datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 250W TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 250V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.4860MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 169 I/O 256VFG datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V 17.7W datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
100000UF 10V 40X70MM 105C 5000H datasheet.pdf