Stackpole Electronics Inc. RSF12FB51R1
RSF12FB51R1 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12FB51R1
Brief Description
RES MO 1/2W 51.1 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF12FB51R1.pdf
Availability of RSF12FB51R1
QUANTITY
RSF12FB51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12FB51R1
Internal Part NumberEIS-RSF12FB51R1
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12FB51R1
Related LinksRSF12, RSF12FB51R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12FB51R1 Details Description
Related parts for RSF12FB51R1
CONN RCPT 200POS 0.8MM SMT DUAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RACK STEEL 17.7X21.4X52.3 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.5A 87 MOHM TH datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
DSUB METAL HOOD 50 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf