Stackpole Electronics Inc. RSF12FT26K7
RSF12FT26K7 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12FT26K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 26.7K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF12FT26K7.pdf
Availability of RSF12FT26K7
QUANTITY
RSF12FT26K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12FT26K7
Internal Part NumberEIS-RSF12FT26K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12FT26K7
Related LinksRSF12, RSF12FT26K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12FT26K7 Details Description
Related parts for RSF12FT26K7
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
KIT CONN MICRO-LATCH ASSORTED datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INWOBBLE SPRING WIRE DPDT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
TURRET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf