Stackpole Electronics Inc. RSF12GB10K0
RSF12GB10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB10K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 10K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB10K0.pdf
Availability of RSF12GB10K0
QUANTITY
RSF12GB10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB10K0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB10K0
Related LinksRSF12, RSF12GB10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB10K0 Details Description
Related parts for RSF12GB10K0
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 11.3UH SMD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3A TO-220 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON X 1-1.4MM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf