Stackpole Electronics Inc. RSF12GB10K0
RSF12GB10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB10K0
Brief Description
RES MO 1/2W 10K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB10K0.pdf
Availability of RSF12GB10K0
QUANTITY
RSF12GB10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB10K0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB10K0
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB10K0
Related LinksRSF12, RSF12GB10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB10K0 Details Description
Related parts for RSF12GB10K0
TERM SOLDER TURRET .187" .172"L datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 0.5A MINIP3 datasheet.pdf
CONN JACKPOST 12MM 4-40 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf