Stackpole Electronics Inc. RSF12GB1K20
RSF12GB1K20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB1K20
Brief Description
RES MO 1/2W 1.2K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB1K20.pdf
Availability of RSF12GB1K20
QUANTITY
RSF12GB1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB1K20
Internal Part NumberEIS-RSF12GB1K20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB1K20
Related LinksRSF12, RSF12GB1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB1K20 Details Description
Related parts for RSF12GB1K20
CONN HEADER 20POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE CHASS MNT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 320NH 4.4A 19.5 MOHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf