Stackpole Electronics Inc. RSF12GB300R
RSF12GB300R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB300R
Brief Description
RES MO 1/2W 300 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB300R.pdf
Availability of RSF12GB300R
QUANTITY
RSF12GB300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB300R
Internal Part NumberEIS-RSF12GB300R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB300R
Related LinksRSF12, RSF12GB300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB300R Details Description
Related parts for RSF12GB300R
WASHER FLAT #6 NYLON datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 256FBGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
IC DIFF AMP 1.35GHZ 24-LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf