Stackpole Electronics Inc. RSF12GB3R00
RSF12GB3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB3R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 3 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB3R00.pdf
Availability of RSF12GB3R00
QUANTITY
RSF12GB3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB3R00
Internal Part NumberEIS-RSF12GB3R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB3R00
Related LinksRSF12, RSF12GB3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB3R00 Details Description
Related parts for RSF12GB3R00
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
15MM BRAIDED SLEEVING 10M datasheet.pdf
SR BTS FT 3 ASY R datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W UFRM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A LGA datasheet.pdf