Stackpole Electronics Inc. RSF12GB510R
RSF12GB510R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB510R
Brief Description
RES MO 1/2W 510 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB510R.pdf
Availability of RSF12GB510R
QUANTITY
RSF12GB510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB510R
Internal Part NumberEIS-RSF12GB510R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB510R
Related LinksRSF12, RSF12GB510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB510R Details Description
Related parts for RSF12GB510R
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT HD 78POS datasheet.pdf