Stackpole Electronics Inc. RSF12GB75K0
RSF12GB75K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB75K0
Brief Description
RES MO 1/2W 75K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB75K0.pdf
Availability of RSF12GB75K0
QUANTITY
RSF12GB75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB75K0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB75K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB75K0
Related LinksRSF12, RSF12GB75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB75K0 Details Description
Related parts for RSF12GB75K0
CONN HEADER 34POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
RELAY SSR 200V 3A 24VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
IC FIFO 1MX72 10NS 120QFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 68.75MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61220-319 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6POS SLD CUP datasheet.pdf