Stackpole Electronics Inc. RSF12GB8R20
RSF12GB8R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB8R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 8.2 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB8R20.pdf
Availability of RSF12GB8R20
QUANTITY
RSF12GB8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB8R20
Internal Part NumberEIS-RSF12GB8R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB8R20
Related LinksRSF12, RSF12GB8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB8R20 Details Description
Related parts for RSF12GB8R20
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 17POS datasheet.pdf
LABEL TT 110 BLOCK ADH WHITE datasheet.pdf
IC ZNEO MCU FLASH 128K 80QFP datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 100MM-2M CONN datasheet.pdf
IC FPGA 436 I/O 1152BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM DO214AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf