Stackpole Electronics Inc. RSF12JA68R0
RSF12JA68R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JA68R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 68 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JA68R0.pdf
Availability of RSF12JA68R0
QUANTITY
RSF12JA68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JA68R0
Internal Part NumberEIS-RSF12JA68R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JA68R0
Related LinksRSF12, RSF12JA68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JA68R0 Details Description
Related parts for RSF12JA68R0
TRIMMER 68 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-B 40 CONT datasheet.pdf
TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) PIN PL datasheet.pdf
1500UF 16V 11.125X38.1 85C AXI datasheet.pdf
High-Accuracy Ultralow IQ, 1 A, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf