Stackpole Electronics Inc. RSF12JB180R
RSF12JB180R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JB180R
Brief Description
RES MO 1/2W 180 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JB180R.pdf
Availability of RSF12JB180R
QUANTITY
RSF12JB180R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JB180R
Internal Part NumberEIS-RSF12JB180R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JB180R
Related LinksRSF12, RSF12JB180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JB180R Details Description
Related parts for RSF12JB180R
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL DINRAIL MNT PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADSL CPE LN DVR 350MA 8SOPWR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 5.00MM SLDR datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 215MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
COMPACT PROBE BODY 2MM TIP RED; datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf