Stackpole Electronics Inc. RSF12JB470R
RSF12JB470R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JB470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 470 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JB470R.pdf
Availability of RSF12JB470R
QUANTITY
RSF12JB470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JB470R
Internal Part NumberEIS-RSF12JB470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JB470R
Related LinksRSF12, RSF12JB470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JB470R Details Description
Related parts for RSF12JB470R
RES SMD 1 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LINE TRANSEIVER CMOS 2PIN TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
KIT KIT FOR BC375UA AUD/VID MOD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 120SPS 10UMAX datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X6S 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RA COPLANAR PWR RECPT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf