Stackpole Electronics Inc. RSF12JB5R60
RSF12JB5R60 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JB5R60
Brief Description
RES MO 1/2W 5.6 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JB5R60.pdf
Availability of RSF12JB5R60
QUANTITY
RSF12JB5R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JB5R60
Internal Part NumberEIS-RSF12JB5R60
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JB5R60
Related LinksRSF12, RSF12JB5R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JB5R60 Details Description
Related parts for RSF12JB5R60
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE 50A 800V WIRE LEADS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 3DGT ALPHA-NUM GRN 0.56" datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
RES 620 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf