Stackpole Electronics Inc. RSF12JBR240
RSF12JBR240 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JBR240
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 0.24 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JBR240.pdf
Availability of RSF12JBR240
QUANTITY
RSF12JBR240 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JBR240
Internal Part NumberEIS-RSF12JBR240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JBR240
Related LinksRSF12, RSF12JBR240 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JBR240 Details Description
Related parts for RSF12JBR240
MODULE SCR/DIODE 55A 600VAC datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf