Stackpole Electronics Inc. RSF12JBR240
RSF12JBR240 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JBR240
Brief Description
RES MO 1/2W 0.24 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JBR240.pdf
Availability of RSF12JBR240
QUANTITY
RSF12JBR240 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JBR240
Internal Part NumberEIS-RSF12JBR240
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JBR240
Related LinksRSF12, RSF12JBR240 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JBR240 Details Description
Related parts for RSF12JBR240
CARDEDGE HIPRO 86POS DL .100 BLK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SW RLLR LVR SPDT .1A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION 6TDFN datasheet.pdf
SV 7.62IT/04/270MF4 3.2 SN BK datasheet.pdf
CHAIN BEAD METAL 30" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf