Stackpole Electronics Inc. RSF12JBR750
RSF12JBR750 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JBR750
Brief Description
RES MO 1/2W 0.75 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JBR750.pdf
Availability of RSF12JBR750
QUANTITY
RSF12JBR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JBR750
Internal Part NumberEIS-RSF12JBR750
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JBR750
Related LinksRSF12, RSF12JBR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JBR750 Details Description
Related parts for RSF12JBR750
RES SMD 56.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 1CH 8DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
HHL DIE SET TRANSF TAP datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 17POS STR GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG RED datasheet.pdf