Stackpole Electronics Inc. RSF12JT20K0
RSF12JT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT20K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 20K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT20K0.pdf
Availability of RSF12JT20K0
QUANTITY
RSF12JT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT20K0
Internal Part NumberEIS-RSF12JT20K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT20K0
Related LinksRSF12, RSF12JT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT20K0 Details Description
Related parts for RSF12JT20K0
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONTACT CS1.6E 14-12GLD .75 I4.2 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 7POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CMD CBL RCPT 15POS 72" SNGL END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 12POS TIN datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf