Stackpole Electronics Inc. RSF12JT240R
RSF12JT240R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT240R
Brief Description
RES MO 1/2W 240 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT240R.pdf
Availability of RSF12JT240R
QUANTITY
RSF12JT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT240R
Internal Part NumberEIS-RSF12JT240R
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT240R
Related LinksRSF12, RSF12JT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT240R Details Description
Related parts for RSF12JT240R
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MODULATOR/DEMODULATOR 14-DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 530MA 160 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf