Stackpole Electronics Inc. RSF12JT300K
RSF12JT300K picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT300K
Brief Description
RES MO 1/2W 300K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT300K.pdf
Availability of RSF12JT300K
QUANTITY
RSF12JT300K Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT300K
Internal Part NumberEIS-RSF12JT300K
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT300K
Related LinksRSF12, RSF12JT300K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT300K Details Description
Related parts for RSF12JT300K
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf