Stackpole Electronics Inc. RSF12JT3K90
RSF12JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT3K90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 3.9K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT3K90.pdf
Availability of RSF12JT3K90
QUANTITY
RSF12JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT3K90
Internal Part NumberEIS-RSF12JT3K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT3K90
Related LinksRSF12, RSF12JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT3K90 Details Description
Related parts for RSF12JT3K90
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
INSULATOR CRYSTAL 3HOLE CLEAR datasheet.pdf
POSI-LOK HSG.250-5 POS RAST5 datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 18pF -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 36 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 91PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf