Stackpole Electronics Inc. RSF12JT3K90
RSF12JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT3K90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 3.9K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT3K90.pdf
Availability of RSF12JT3K90
QUANTITY
RSF12JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT3K90
Internal Part NumberEIS-RSF12JT3K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT3K90
Related LinksRSF12, RSF12JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT3K90 Details Description
Related parts for RSF12JT3K90
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 20PS FREE HANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC PMU CHARGER/BKLT DVR 56QFN datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO JACK 50 OHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DISPLAY 13.2MM RED 1DIGIT CA datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf