Stackpole Electronics Inc. RSF12JT750R
RSF12JT750R picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT750R
Brief Description
RES MO 1/2W 750 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT750R.pdf
Availability of RSF12JT750R
QUANTITY
RSF12JT750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT750R
Internal Part NumberEIS-RSF12JT750R
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT750R
Related LinksRSF12, RSF12JT750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT750R Details Description
Related parts for RSF12JT750R
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.42M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-1780L-300C-300C datasheet.pdf
RES SMD 187OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf