Stackpole Electronics Inc. RSF12JT8R20
RSF12JT8R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT8R20
Brief Description
RES MO 1/2W 8.2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT8R20.pdf
Availability of RSF12JT8R20
QUANTITY
RSF12JT8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT8R20
Internal Part NumberEIS-RSF12JT8R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT8R20
Related LinksRSF12, RSF12JT8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT8R20 Details Description
Related parts for RSF12JT8R20
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 2A (Switch) 8-SO datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO214AC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf