Stackpole Electronics Inc. RSF12JT8R20
RSF12JT8R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT8R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 8.2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT8R20.pdf
Availability of RSF12JT8R20
QUANTITY
RSF12JT8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT8R20
Internal Part NumberEIS-RSF12JT8R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT8R20
Related LinksRSF12, RSF12JT8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT8R20 Details Description
Related parts for RSF12JT8R20
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC 8BIT BIN 24-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLUE 2/PACK datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
0.8 GHz-2.5 GHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf