Stackpole Electronics Inc. RSF12JTR390
RSF12JTR390 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JTR390
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 0.39 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JTR390.pdf
Availability of RSF12JTR390
QUANTITY
RSF12JTR390 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JTR390
Internal Part NumberEIS-RSF12JTR390
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JTR390
Related LinksRSF12, RSF12JTR390 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JTR390 Details Description
Related parts for RSF12JTR390
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A DPAK datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 12X12" datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI CAP GRN FLAT TRANSLUC 9/16"" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf