Stackpole Electronics Inc. RSF1FA49K9
RSF1FA49K9 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FA49K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 49.9K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FA49K9.pdf
Availability of RSF1FA49K9
QUANTITY
RSF1FA49K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FA49K9
Internal Part NumberEIS-RSF1FA49K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FA49K9
Related LinksRSF1F, RSF1FA49K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FA49K9 Details Description
Related parts for RSF1FA49K9
CAP FILM 0.075UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH DIP UNSEALED 7POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX CAN DUAL HS LP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE EXTENSION USB 15CM datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 1212 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf