Stackpole Electronics Inc. RSF1FB10K0
RSF1FB10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB10K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 10K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB10K0.pdf
Availability of RSF1FB10K0
QUANTITY
RSF1FB10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB10K0
Internal Part NumberEIS-RSF1FB10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB10K0
Related LinksRSF1F, RSF1FB10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB10K0 Details Description
Related parts for RSF1FB10K0
MOSFET P-CH 60V 15.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
LABEL SHEET datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR datasheet.pdf
OSC XO 13.5600MHZ CMOS SMD datasheet.pdf