Stackpole Electronics Inc. RSF1FB1R00
RSF1FB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 1 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB1R00.pdf
Availability of RSF1FB1R00
QUANTITY
RSF1FB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB1R00
Internal Part NumberEIS-RSF1FB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB1R00
Related LinksRSF1F, RSF1FB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB1R00 Details Description
Related parts for RSF1FB1R00
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO41 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
DICHTUNG datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 25V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A datasheet.pdf