Stackpole Electronics Inc. RSF1FB20R0
RSF1FB20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB20R0
Brief Description
RES MO 1W 20 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB20R0.pdf
Availability of RSF1FB20R0
QUANTITY
RSF1FB20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB20R0
Internal Part NumberEIS-RSF1FB20R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB20R0
Related LinksRSF1F, RSF1FB20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB20R0 Details Description
Related parts for RSF1FB20R0
RES SMD 6.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 150V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 13.3A IPAK datasheet.pdf
PTH08T250WAST datasheet.pdf
CAP TACTILE 1/4 RING BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES 4.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf