Stackpole Electronics Inc. RSF1FB453R
RSF1FB453R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB453R
Brief Description
RES MO 1W 453 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB453R.pdf
Availability of RSF1FB453R
QUANTITY
RSF1FB453R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB453R
Internal Part NumberEIS-RSF1FB453R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)