Stackpole Electronics Inc. RSF1FB576R
RSF1FB576R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB576R
Brief Description
RES MO 1W 576 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB576R.pdf
Availability of RSF1FB576R
QUANTITY
RSF1FB576R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB576R
Internal Part NumberEIS-RSF1FB576R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB576R
Related LinksRSF1F, RSF1FB576R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB576R Details Description
Related parts for RSF1FB576R
RES SMD 21 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 410MA 840 MOHM datasheet.pdf
RES 40K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM datasheet.pdf
250 SERISE PLUG HSG 1P datasheet.pdf
CONN 16POS FML R/A ROW A+C datasheet.pdf